10 listopada 2015

Świętujemy odzyskanie Niepodległości

Na polanie leguni fasowali gorącą grochówkę z chlebem i herbatę. Najedzeni zasiedli do ogniska i śpiewali pieśni żołnierskie.

Marszałek Józef Piłsudski twierdził, iż „kulturę polską ożywiły pieśni żołnierskie. Jeżeli pieśń ma jakieś znaczenie, jeżeli to, co jest piękne, co odpowiada głębokiej potrzebie duszy, ma jakiś wpływ – to pieśń żołnierska”.

Wszyscy uczestnicy po opuszczeniu flagi pożegnali polanę i odmaszerowali dwójkami w kierunku dziedzińca szkolnego.

Grę historyczną przygotowali a na polanie służyli wsparciem nauczyciele z naszej szkoły.

Serdecznie im za to dziękujemy !!!

Szczególne podziękowania należą się również przedstawicielom Rady Rodziców:

Panu Krzysztofowi Tymendorfowi, który z wielkim poświęceniem od rana do końca gry odgrywał rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomagał przy rozkładaniu i zwijaniu obozu dla uczestników gry.

Wielką pomocą służył Pan Mariusz Bieńka, bez którego obecności i pracy nie udałoby się przewieźć ani rozładować sprzętów stanowiących wyposażenie obozu.

Od początku do końca gry terenowej pomocą swoją służył Pan Dariusz Smoliński.

SERDECZNIE WAM DZIĘKUJĘ W IMIENIU SWOIM, ORGANIZATORÓW ORAZ UCZESTNIKÓW GRY HISTORYCZNEJ – Droga do Niepodległości.

Iwona Postek-Turchońska Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach

zdjęcia: Pan Dariusz Smoliński, członek Rady Rodziców

dla zainteresowanych historią:

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. (źródło: wikipedia)

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}